Croissanty z pastą jajeczną

Przedstawiam Wam moje wczorajsze śniadanie – tak proste jak tylko się da. Ale jakie smaczne! Lubicie pastę jajeczną? A jedliście ją kiedyś z croissantem?

Składniki:
6 jajek
2 łyżki majonezu
1 łyżeczka musztardy (opcjonalnie)
Sól, pieprz do smaku
Można dodać szczypiorek

Croissanty do podania

Przygotowanie:
Gotujemy jajka na twardo (zagotowujemy wodę, umieszczamy w niej jajka i gotujemy 8 minut). Obieramy ze skorupek i siekamy nożem. Dodajemy majonez, musztardę, przyprawy. Mieszamy całość. Podajemy np. z croissantami.

Naleśniki z jadalnymi kwiatami

Gdy leżysz w łóżku z gorączką a chłopak robi Ci TAKIE naleśniki…to aż wstępuje w Ciebie siła, żeby wstać i zrobić im zdjęcie!

Składniki:
300g mąki
3/4 szklanki wody
1 szklanka mleka
2 jajka
Szczypta soli
3 łyżeczki oleju
Jadalne kwiaty

Przygotowanie:
Wszystkie składniki (poza kwiatami) dokładnie wymieszać. Na patelni do naleśników bez użycia tłuszczu wylewamy cienka warstwę ciasta i rozlewany po patelni. Posypujemy płatkami kwiatów. Smażymy chwilę i odwracamy na drugą stronę (tę stronę smażymy dużo krócej, żeby kwiatki zachowały swój urok ;)).
Z podanych składników otrzymamy ok. 10 naleśników.

Gofry żytnie z orzechowym twarożkiem i truskawkami

Chyba po raz pierwszy zrobiłam (udane i chrupiące) gofry z mąki żytniej. Z dodatkiem orzechowego twarożku i truskawek (które ja ostatnio dodaje do wszystkiego) stanowią pyszną i zdrową opcją śniadaniową.

Składniki:
3/4 szklanki mąki żytniej
3/4 szklanki mleka
1 jajko
1/4 szklanki oleju
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka erytrytolu

250g twarogu
80g mielonych orzechów włoskich
50g jogurtu naturalnego
30g miodu lub innego słodzika

+ truskawki

Przygotowanie:
Wszystkie składniki na gofry mieszamy. Pieczemy w natłuszczonej i nagrzanej gofrownicy partiami po kilka minut.
Łączymy twaróg z orzechami, jogurtem oraz miodem. Gofry podajemy z twarożkiem oraz pokrojonymi truskawkami. Z podanych proporcji uzyskamy 5 gofrów.

Racuchy z borówkami

U mnie były wczoraj na śniadanie – Wy możecie zrobić je np. dziś na kolację! Są szybkie w przygotowaniu, nie wymagają użycia drożdży. W cieście znajdują się borówki – uwielbiam je.

Składniki:
200g mąki pszennej (można zamienić na np. ryżową)
200ml mleka
2 jajka
4 łyżeczki erytrytolu lub innego słodzika
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
Duża garść borówek

Przygotowanie:
Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy na sztywną pianę. Żółtka, mąkę, erytrytol i proszek do pieczenia dokładnie łączymy. Dodajemy ubite białka i mieszamy łyżką. Na koniec dodajemy borówki i delikatnie łączymy całość. Najlepiej odstawić na kilkanaście minut (ale nie jest to niezbędne). Smażyć na patelni przesmarowanej olejem. Z podanych składników uzyskamy ok. 15 racuchów (jeśli chcemy mniej, możemy zmniejszyć proporcje np. o połowę).

Wegański tofurożek z rzodkiewkami i szczypiorkiem

Sama nie do końca wierzyłam, że tofu przyrządzone w taki sposób może smakować jak twaróg – a jednak! Takie (śnia)danie może być wybawieniem dla osób na diecie wegańskiej czy unikających nabiału. Mój M. 3x podczas jedzenia dopytywał „ale dodałaś tofu DO twarogu, tak?” 🙂 Myślę, że gdybyście przyrządzili to danie bliskim, byliby pewni, że jedzą właśnie twaróg. Dla mnie twarożek/tofurożek z warzywami a do tego świeże pieczywo to idealne wiosenne śniadanie. Spróbujcie sami tofu w takiej wersji!

Składniki:
180g tofu (naturalnego)
100g jogurtu roślinnego
1 łyżeczka soku z cytryny
Sól, pieprz do smaku

Dodatkowo:
4 rzodkiewki
Szczypiorek

Przygotowanie:
Tofu odsączamy. Przekładamy do miseczki i rozdziabujemy widelcem. Dodajemy jogurt, sok z cytryny, sól oraz pieprz, rzodkiewki, szczypiorek i mieszamy całość. Odkładamy do lodówki (najlepiej przygotować dzień wcześniej wieczorem, żeby przez noc składniki się „przegryzły”).
Można jeść z miseczki lub zastosować jako pastę do pieczywa.

Kaiserschmarrn czyli austriacki omlet cesarski

Kaiserschmarrn to przyrumienione kawałki puszystego omleta. Podaje się go na słodko – z dżemem czy owocami. Po raz pierwszy jadłam go w Wiedniu, gdzie został przygotowany przez naszych gospodarzy, u których gościliśmy w ramach Couchsurfing (korzystaliście kiedyś z takiej formy podróżowania?). Taki omlet jest bardzo prosty w przygotowaniu i świetnie smakuje. Do jego zrobienia użyłam mąki owsianej, dzięki czemu może stanowić pożywne i zdrowe śniadanie bądź deser. Skusicie się?

Składniki:
3 jajka
1/2 szklanki mąki owsianej
100g mleka
3 łyżeczki erytrytolu (najlepiej w pudrze)
15g masła
Odrobina startej wanilii (opcjonalnie)
Szczypta soli

Dodatkowo:
Erytrytol w pudrze/cukier puder
Owoce/dżem (u mnie maliny i borówki)

Przygotowanie:
Rozdzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy na sztywno. Mąkę łączymy z żółtkami oraz erytrytolem. Dodać białka i delikatnie wymieszać. Rozgrzać masło na patelni. Wylać omlet. Podsmażyć 3 minuty na niewielkim ogniu, odwrócić i rozrywać jeszcze chwilę smażąc. Przełożyć na talerz, dodać owoce bądź dżem i posypać erytrytolem w pudrze bądź cukrem pudrem. Z podanych składników można uzyskać dwie porcje.