Wonuty z pomarańczowym lukrem

Wonut czyli waffle-donut to, jak nazwa wskazuje, hybryda donutów i gofrów. W oryginalnej wersji, ciasto najpierw pieczemy w gofrownicy a następnie smażymy w głębokim tłuszczu. Ja zrobiłam nieco bardziej fit wersję i pominęłam ostatni krok. Wonuty są chrupiące i pyszne – a dodatkowo podane z lukrem nie ustępują w niczym „prawdziwym” pączkom czy donutom. Ciasto jest wykonane na bazie tradycyjnego przepisu na pączki pochodzącego od mamy mojego M. Natomiast lukier się składa jedynie z erytrytolu i soku z pomarańczy, więc nie musicie się hamować z jego ilością. Jeden wonut z lukrem to tylko ok. 90 kcal!

Składniki:
225g mąki
25g drożdży
35g masła
2 żółtka
1 jajko
¼ szklanki mleka
1 łyżka cukru
20g erytrytolu
Szczypta soli

Lukier pomarańczowy:
60g erytrytolu
15ml soku pomarańczowego

Przygotowanie:
W misce mieszamy 2 łyżki mąki, 1 łyżkę cukru, rozkruszone drożdże oraz mleko. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na ok. 20 minut. Roztapiamy maslo w rondelku. Po upływie 20 min do zaczynu dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy ciasto. Przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia (na ok. 1h).
Na blacie podsypanym delikatnie mąką rozwałkowujemy ciasto. Wykrawamy okręgi z dziurką – ja użyłam do tego szklanek oraz kieliszków.
Natłuszczamy i nagrzewamy gofrownicę.
Smażymy wonuty kilka minut (nie dociskujemy gofrownicy tylko opieramy o ciasto).
Podajemy z lukrem pomarańczowym. Z podanych składników wychodzi 15 sztuk.
Lukier pomarańczowy: do erytrytolu w pudrze dodajemy sok pomarańczowy (najlepiej gdy jest podgrzany). Jeśli lukier będzie za gęsty, dodajemy więcej soku i odwrotnie – jeśli za rzadki, to zwiększamy ilość erytrytolu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *